Vlasy slouží především k ochraně pokožky hlavy. Chrání před sluníčkem, izolují před horkem či zimou. Dále je neméně důležitá funkce estetická. Účesem se vyjadřují i některé sociální skupiny, jako např. skinheads, punk, emo atd.
Vlas denně poporoste o 0,35 až 0,5 mm, měsíčně tedy o 1 - 1,5 cm. Vlasy žen jsou silnější než u mužů. Rychlost růstu ovlivńuje hlavně výživa a zdravý životní styl, ale síla vlasů je dána především geneticky. V pokožce hlavy se nachází cca 200 000 chlupových váčků, ale aktivně jich roste asi jen 100 000 - 120 000, ostatní jsou v klidové fázy. Z jedné cibulky vyroste asi 10 - 15 vlasů, poté cibulka zanikne a nový vlas začne růst z vedlejšího klidového váčku. Životnost vlasových váčků se s věkem snižuje, záleží ovšem i na kvalitě používané vlasové kosmetiky. Také časté tepelné zatěžování ničí vlasové cibulky.
Na trhu existuje spousta preparátů ke zvýšení kvality vlasů počínaje pilulky a konče různými vlasovýni toniky, ale prokazatelné výsledky se mohou projevit nejdříve za 8 týdnů až 3 měsíce.
JAK ROSTE VLAS?
Na dně vlasového váčku se nachází kmenové buňky, které mají neomezenou možnost množit se. Jak narůstají další a další buňky, starší buňky jsou vytlačovány ven z vlasového váčku, dál od kmenových buněk, kde už se jim nedostává výživa. Ty pak postupně vysychají a odumírají. V momentě, kdy vlas opouští kůži už je zcela mrtvý a vlas tvoří téměř samý keratin. Keratin je látka velmi pevná a elastická, extrémě odolná a má vláknitou strukturu. Při rovnání teplem se právě tato přirozená stuktura ztrácí.
V průřezu vlasu zjistíme, že je složen ze tří vrstev. Zevní vrstva má za úkol ochraňovat vlas, je velmi pevná a nazývá se kutikula. Pod kutikulou najdeme vlasovou kůru, ta určuje sílu, pružnost a pevnost samotného vlasu. Ve středu vlasu můžeme najít kanálek, nazývá se dřeň. Ta přispívá lesku vlasů a slouží jako zásobník pigmentu. Dřeň se nevyskytuje v každém vlasu, jen v silných vlasech, nebo jen v části vlasu.
ROZDĚLUJEME TŘI ZÁKLADNÍ TYPY VLASŮ
Orientální typ - vyznačují se především velkou odolností vůči zevním vlivům, jsou to rovné silné vlasy. V příčném řezu bychom zjistili, že mají kulatý průřez. Průměr vlasu je 120 µm.
Indoevropský typ - mají větší variabilitu struktury - od rovných po vlnité. Průřez vlasu je eliptický a průměr je 70 µm.
Africký typ - vlasy jsou kudrnaté a jsou velmi náchylné k poškození vnějšími vlivy. Průřez je oválný a jeho průměr je 90 µm.
JAK ZÍSKÁVÁME BARVU VLASŮ
Barva vlasů závisí především na množství pigmentu (melaninu) a jeho rozmístění ve vlasovém stvolu. Melanin vzniká v buňkách zvaných melanocyty. Odtud se barvivo přesouvá do dřeně a do kůry vlasu. Melanocyty produkují černý nebo žlutý pigment. Kombinací těchto pigmentů vznikají různé barevné odstíny. Nejméně častá je zrzavá barva, která bývá téměř vždy dědičná.
|
|
|
Poslat nový komentář